Oj, vad jag har levt upp till mitt namn denna dag. Först lärde jag ut stickningens grunder. Det gick sådär, men några räta varv blev det. På eftermiddagen hade jag matlagningskurs och vi snodde ihop äppeltosca med vaniljsås till efterrätt. Att se hur såsen tjocknade tyckte kursdeltagarna var riktigt spännande.
Medan Maken tog en middagslur gick jag igenom romerska talsystemet med de små liven. Inspirerad av inskriften (MCM) på Sagerska Palatset, som vi passerade på promenaden in till city. Som slutprov fick de skriva ner hur gamla de själva är (VII, snart VIX IX), hur gammal jag är (LVIII), mammas ålder (XXVIII) och hur gammal pappa skulle ha varit (XXXIII) om han fortfarande levat.
Vi har ju lite delad vårdnad och varannan helg bor Treans (III) barn hos oss. Något som både vi och Svärdottern uppskattar. Hennes nya kille (XXXVI) är själv barnfri från sina (IV) våra helger och då kan de rå om varandra. Utan att det finns barn som pockar på uppmärksamheten. Och vi kan rå om barnbarnen.
När barnen är här så finns det vissa saker som måste multipliceras med π. Som åtgångar. Mjölken rinner i väg mycket snabbare, disken fortplantar sig något otroligt, plus att mer än dubbelt så mycket toapapper spolas ner. Speciellt disken förökar sig mer än gånger π. Vanligtvis kör jag diskmaskinen jag högst varannan dag, oftast var tredje. På barnhelger blir det två gånger per dag.
Men Makens nya brillor uppskattades inte alls. Noa tyckte att de rentav är fula.
– Tänk om farmor gör slut med dig när du har så fula glasögon.
Ja, det vore en riktigt skruvad orsak. Efter 40 (XL) år.
Fnissade för mig själv när jag läste alla dina romerska tal!
Här är nåt skumt! VIX???? Är det nåt fiffigt sätt att skriva 8½?
@maj: M tack.
@annaa: så typiskt mig. Först skrev jag att han är VIII, men det såg lite trist ut så jag ändrade till snart 9. Men ändringen blev lite halvdan.
Om maken kastar sina glasögon inför det hotet – så tar jag hand om dom 😀
Radhus är bra (villaboende är överskattat – allså inte beskattningsmässigt, snarare att det brukar bli mycket jobb – säger en som inte vill hålla på med sånt proletärt ”hantvärk”. Sockor är bra ssk svarta, punka är inte bra, nya glasögon kan vara en rysare, romerska siffror är bra att kunna, när man löser korsord
@red: tyvärr är han inte särskilt lättskrämd.
@L: fördelen är att man bor i marknivå. Annars överväger nackdelearna.